Barzani’nin ortanca oğlu Mesrur Barzani’nin başında bulunduğu Reğestin Teybot adlı istihbarat teşkilatının elemanlarının ilk hedefinin Türkiye’ye sızmak olduğu ve İsrail’den satın aldıkları dinleme cihazları ile Türkiye’deki önemli insanları dinlemeyi hedefliyor.

PKK konusunda siyasal bir çözü- mün gündemde olduğunu söyleyen Mesut Barzani, “Her şeyden önce Kürt halkının varlığı kabul edilmeli ve Türkiye Kürtlerini temsil eden hareket ve siyasal şahsiyetlerle görüşmeler başlatılmalı” dedi.

“Türkiye Kürtlerle masaya otursun.” diyen Barzani PKK’nın Kürtlere karşı yürütülen yanlış siyasetin bir reaksiyonu olarak ortaya çıktığını savundu. Yine aynı tarihte, Milliyet gazetesinde yer alan, ABD’nin Adana Konsolosu Walter Scott Ried’e atfen verilen haber zamanlama olarak ilginçti.

Şırnak’ta İzzet Belge’yi ziyaret eden Ried, “Abdullah Öcalan ve PKK’ya bağlı bir süreci asla kabul etmeyiz ve desteklemeyiz” deyince, Belge’de “Eğer göz ardı edilirse demokratik süreç zarar görür” diye konuştu

Anlaşılan ABD, PKK üzerinden Barzani’ye çalışmaya devam ediyordu.

2005 Kasım’ının ortasında, Vatikan’da Papa 16. Benedikt’i ziyaret eden Barzani, Papa’ya İsa desenli halı hediye etti. Bir hafta önce de Talabani’yi Vatikan’da kabul eden Papa, Irak’ta dini hürriyetler konusunda endişelerini dile getirdi.

Barzani, önce ordu kurdu. Ardında da televizyon ve havayolu şirketi. Kuzey Irak sınırlarını sözde Kürdistan bayraklarıyla donatan ve sözde bu devletin vizesi olmadan kimseyi içeri almayan peşmergeler sonunda istihbarat teşkilatını da kurdu.

“Reğestin Teybot” adlı özel bir Kürt istihbarat teşkilatı kuran Barzani, ABD ve İngiltere ziyaretinden sonra bunu resmen açıkladı.

Barzani’nin ortanca oğlu Mesrur Barzani’nin başında bulunduğu teşkilatta 3500 kişi görev yapıyor. Türkmen kaynaklar, bu istihbarat teşkilatının Kerkük, Musul, Telafer gibi Türk şehirlerinin Kürtleş- tirilmesi için yoğun çalışma yü- rüttüğünü bildiriyor.
 

Haber Resimleri

  • 4545-barzani-irak-iran-kurt-suriye-israil-dinleme.jpg