Borla çalışan araba üretildi, Türkiye kıskaçta. Arabayı bor madeniyle çalıştıracak patentli 600 proje olduğu ortaya çıktı. Türkiye, dünya rezervinin yüzde 70`ine sahip ve uluslararası tröstler Türkiye uyanmadan bu kaynağı ele geçirmeyi planlıyor.

Amerikan Millenium Cell (MC) ve stratejik ortağı Daimler-Chrysler (DC), seri üretime bile geçti. Ancak uluslararası tröstler, bu gelişmeleri ülkemizdeki bor zenginliğine egemen olmak için Türkiye`den kaçı- rıyor. Aksiyon dergisinde yayımlanan habere göre, konuyla ilgili incelemelerden biri Scientific American dergisinin Mayıs 2002 sayısında yayımlandı . Bir arkadaşımdan gelen ve daha önce bilginiz olduğunu düşündüğüm bir mektubu önemi nedeniyle ve arkadaşımın ricası üzerine dikkatlerinize sunuyorum. TORYUM! Toryum radyoaktif bir element ve doğal olarak nükleer enerji elde etmekte kullanılıyor. Hem de alternatifleri içinde en temizi.

Dünyada en çok Toryum rezervine sahip ülke hangisi bilin bakalım?
Türkiye. Rezervi ne kadar ?
> 800.000 Ton.
Sonra hangi ülke geliyor?
Hindistan.
Rezervi ne kadar ?
> 300.000 Ton.
Türkiye`nin iç borcu?
> 85 milyar $.
Dış Borcu 125 milyar
$. Toplam 220 milyar $.
Peki sahip olduğumuz Toryum`un değeri ne kadar?
> 120 TRILYON $. Yani toplam borcumuzu 545 kere ödüyor.

ÖNCE BOR, ŞİMDİ DE TORYUM…
Daha bilmediğimiz neler var kim bilir !...
> “DÜŞÜNÜLEBİLECEK EN TEMİZ YAKIT” başlığında verilen haberde, kimyager Steven Amendola`nın Ford Explorer model otomobili bor bileşiklerinden elde edilen yakıtla çalıştırıldığını anlatıyordu.
> ABD`li kimyager Amendola`ya göre, sodyum bor hidritle çalışan otomobilin hem menzili iki katı- na çıkıyor, hem patlama ihtimali olmadığı için tam güvenli oluyor, hem çevre kirliliği olmuyor, hem de yakıt kullanıldıktan sonra tekrar değerlendirilebiliyor.
> Benzinle çalışan otomobillerde yakıtı depolama sorunu olduğu için menzili düşüyor. Borla çalı- şanlardaysa bu sorun ortadan kalkıyor sodyum bor Hidrit maddesi ile suyun oluşturduğu hidrojenin yakıt pillerine ulaşması ve açığa çı- kan enerjinin mekanik enerjiye dö- nüşmesiyle yürüyor.
> Bor konusu özellikle son yıllarda Türkiye gündeminden hiç inmedi. Bilgisayardan silaha, nükleer teknolojiden akaryakıta kadar birçok alanda kullanılan bor, ister istemez birçok çevrenin ilgi odağı...
> Tartışmalar, bazı kişi ve güçlerin özelleştirme furyasını da arkaları- na alarak, bu cazip ve stratejik madeni `iç etmek` istediğinden, uluslararası tröstlerin Türkiye`yi bor konusunda baskı altına aldığına, bor`u devletin yeterli karlılık ve verimlilikte kullanamadığına kadar uzanıyor.
> Devlet Denetim Elemanlar? Dernegi (DENETDE) Başkanı Atilay Ergüven de bor gibi hayati önemi olan konulardaki gelişmelerin Türkiye`ye geç yansımasını, BATILILAR TÜRKİYE`YE BOR TEKNOLOJISININ GELMESİNİ ÖNLEDİKLERİ GİBİ, O KONUDAKİ ÖNLEMELERİ DE DUYUP, BORUN ÖNEMİNİ KAVRAMAMIZI İSTEMİYORLAR!` sözleriyle izah ediyor.
> Dünya bor rezervinin yüzde 70`i Türkiye`de.Bizi yüzde 13`le ABD izliyor.
> Rezervlerini yıllar önce kullanmaya başlayan Amerika`nın, kendi topraklarından çıkarabileceği miktar gittikçe azalıyor. Bor zengini Türkiye ise bu potansiyelini ancak ham borunu satarak değerlendirebiliyor.
> Mamul bor ürünleri üretebilmek için gerekli teknoloji Türkiye`de yok. Çünkü Batılı ülkeler bor teknolojisini bize vermeyi hep reddediyor. Ham cevher olarak adeta sudan ve kumdan ucuza sattığımız bor, bize pahalı ithal ürünler olarak geri dönüyor.

NEPTÜNYUM ELEMENTİ

93 Atom Numaralı Neptünyum radyoaktif bir elementtir ve uranyum pillerinin üretiminde kullanı- lır. 1940’ta California Üniversitesi profesörlerinden Amerikalı Mc Millan ve Abelson tarafından keş- fedilen bu radyoaktif elementten son yıllarda enerji üretiminde had safhada faydalanılıyor . Üstelik de alternatifleri içinde en ucuza mal edilen bir ELEMENT... Peki bilin bakalım bu Neptünyum dünyada en çok nerede bulunuyor? BiLDiNiZ: Türkiye’ de...
Tahmin edilen rezerv ne kadar?
> 127.000 Ton...
Sonra hangi ülke geliyor? Bulgaristan. Onun rezervi ne kadar?
> 2.500 Ton.
Peki sahip olduğumuz Neptünyum’un değeri ne kadar?...
> Çok şaşıracaksınız ama 9 Trilyon $ Türkiye’nin, iç borcu: 85 milyar $.
> Dış borcu 125 milyar $. Toplam; 220 milyar $. Elimizdeki Neptünyum’un değerini tekrar ediyorum 9 TRiLYON $

Yani toplam borcumuzun 40 kat fazlası Önce Bor, sonra Toryum, şimdi de Neptünyum. Bilgilenmek ve bildirmek amacı ile lütfen sessiz kalmayınız... Pekiiii Adamlar ne diyor biliyor musunuz geçenlerde? “Türkiye Türklere bırakılamayacak kadar zengin bir ülkedir” Kim işletecek bu madenleri?

Haber Resimleri

  • 8638-bor-uranyum-toryum-degerli-tas-yakin-uzay-ucak-yakit-1.jpg