Devremülk dolandırıcılığı son zamanların en yaygın dolandırıcılık türü oldu. Özellikle gelir düzeyi yüksek olmayan mahallelerdeki ev telefonlarını arayarak ulaştıkları ailelere "Müjde, ücretsiz tatil kazandınız.", "Sizi kaplıcalarımıza ücretsiz davet ediyoruz.", "Tanıtım amacıyla otelimiz sizi 3 gün ağırlamaktan onur duyar." gibi söylemlerle kişileri topluyorlar ve söyledikleri yere götürüyorlar.

Size sürekli yanınızda bulunması,1 dk bile düşünmenize fırsat tanımaması için görevli bir kişiyi gönderiyorlar. Sizi buraya kadar getirdik, gezdirdik gibi iyi niyetli görünümler sonrasında sizde psikolojik baskı oluşturuyorlar. Ve sonunda asıl amaç belli oluyor:

DEVREMÜLK SATIŞI
Bana satamazlar, ben kesinlikle satın almam demeyin. Adamlar işlerini o kadar iyi biliyorlar ki, ne yapıp yapıp size orayı satıyorlar. 5-6 saat süren sürekli konuş- ma, burayı satın alırsanız ileride şöyle kazanacaksınız, böyle akıllı bir yatırım yapmış olacaksınız vs. ikna etme, psikolojik baskılar sonucunda kendinizi orayı satın almakla yükümlü gibi hissediyorsunuz ve "oldu bitti"ye getirip size bir şekilde orayı satıyorlar.

İşte asıl bu blogun size faydası bundan sonra başlıyor. Siz eğer devremülk satın almışsanız ve bu bloga girmişseniz kendinize şunu bir sorun:
• Satın aldığım devremülk halihazırda mevcut mu, İleride mi tamamlanacak? • İmzaladığım sözleşmenin bir nüshası bende mi, Yoksa henüz vermediler mi?
• İmzaladığım sözleşmenin tarihi ne? 10 gün öncesine mi ait, daha mı eski?
• Eğer cevaplarınız 2. şıklardan biriyse büyük geçmiş olsun. Siz de 10 binlerce insan gibi devremülk mağdurlarındansı- nız demektir.
•Peki yapılması gerekenler neler? İlk olarak Tüketici Kanunundaki 6. madde imdadımıza yetişiyor:

"Madde 6 Tüketici, sözleşmenin her iki tarafça imzalanmasından itibaren on gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin cayma hakkını kullanarak sözleşmeden dönebilir.

Sağlayıcı, bu süre dolmadan devre tatil sözleşmesine konu mal ve/veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Sözleşmenin, devre tatil sözleşmesine konu tesiste akdedilmesi halinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu durumda, sözleşmenin devre tatile konu tesiste yapıldığını ispat külfeti sağlayıcıya aittir

Devre tatil sözleşmelerinde cayma hakkı ile ilgili yukarıda maddenin 2. fıkrasında, "sözleşmenin tesiste aktedilmesi halinde bu hüküm uygulanmaz" denilmiştir. "bu hüküm" ile kastedilen 2. fıkradaki hükümdür. Aksi halde, tesiste yapılan sözleşmelerde cayma hakkının bulunmadığı gibi bir sonuca varmak mümkün değildir. Maddenin ilk fıkrasında cayma hakkı şüpheye yer bırakmayacak şekilde düzenlenmiştir. Üstelik yerleşik içtihatlarda "tesiste yapılamayan sözleş- melerde tecrübeden sonra cayma hakkı süresinin başlayacağı" şeklinde kararlar verilmiştir.

Gönderdiğiniz ihtarname ile sözleşme feshedilmiştir, sizden hiçbir şey talep edilemez, hiçbir ödeme yapmak mecburiyetinde değilsiniz, ödediğiniz miktarı da geri alabilirsiniz."

Bu maddeye göre sözleşmeyi 10 gün içerisinde tek taraflı olarak hiçbir bedel ödemeden iptal edebiliyorsunuz. İlk yapmanız gereken vakit kaybetmeden herhangi bir notere giderek sözleş- mede yazan adrese (muhtemelen boş bir adres olacaktır) ve muhatap olduğunuz yerin adresine ayrı ayrı İHTARNAME göndermek.

İhtarnamede Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 2004/5531 E. 2004/14707 K. Sayılı kararına göre; 4077 sayılı Kanunun 8. maddesini kesinlikle yazdırın ve sözleşmeyi feshettiğinizi bildirin. İmzaladığınız senetlerin (varsa peşinatın da) iadesini talep edin.

Bundan sonrası sizin için kolay olacaktır. Size sözleşmeleri ve peşinatınızı geri ödemek zorunda kalacaklardır. Eğer ki ödemezlerse (ki bu onlar için çok saçma olur) korkacak bir durum yok. Tüketici Koruma derneklerine giderseniz onlar size ücretsiz avukat sağlayacaklardır ve sizi dolandıran şirket mahkeme masraflarını karşılamak zorunda kalacaktır.

Lütfen çevrenizdeki herkese bu dolandırıcılığı anlatın. Kimse bu sahtekarlara kanmasın.

Haber Resimleri

  • 8362-devre-mulk.jpg