Kolanın insan sağlığına etkilerini bulma amacıyla yapılan onlarca araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Fransa Ulusal Tüketim Kurumu’nun araştırmasına göre, 19 kola markasında şeker, tatlandırıcı, katkı maddeleri, kafein ve alkole rastlandı. Çoğunda litre başına 100 gramdan fazla, yani 20 küpe eşit şeker olduğu ortaya çıktı. “Light” kolada ise tatlandırıcı miktarının “vücuda zarar verecek kadar çok oranda” olduğu belirtildi. Kurum, fazla şeker tüketiminin başta obezite olmak üzere, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yol açtığı hatırlattı.

En şaşırtıcı veriyse kolada alkole rastlanması oldu. 10 içecekte alkole rastlandığını belirten uzmanlar, bu oranın ülkede alkollü içecek kabul edilen yüzde 1.2 oranından çok daha düşük, 0.001 oranında olduğunu bildirdi. Teneke Kutu İsvİçre’de Can AldI! Kısa süre önce Genfer Gölü yakınlarında piknik yaparken, içeceğini (Fanta,Kola v.b.) kutusundan içen bir kadın, hayatını kaybetti.

Otopsi sonucu, genç kadının, hayatını Leptospiroz Fulgurante sebebiyle kaybettiği anlaşıldı. Kutular kontrol edildiğinde, kutu kapağında fare urini (idrarı) bulunduğu, yani Leptospiras ile kirlendiği ortaya çıktı. Bu kutular fare bulunan depolarda muhafaza ediliyor ve temizlenmeden pazara sürülüyor. Sonuç, bazı durumlarda ölümcül olabiliyor.

Geçmişte birçok firma bu kontaminasyon sorununu çözmeye çalıştı. Ancak bugüne kadar; hijyen, nakliye ve depolama sorunlarını çözme açısından sektöre uygun bir çözüm bulunamamış- tı. Bugün dünyada devrim yaratacak çözüm, Mypac tarafından geliştirilmiş bulunuyor.

Belçika’da 42 Öğrencİ Teneke Kutulardan Zehİrlendİ!

Belçika’da onlarca çocuğun teneke Coca Cola kutularından ciddi bir biçimde zehirlendiği ortaya çıktı. Zehirli teneke içecek kutuları; Fransa, Hollanda ve Lüksemburg’da raflardan kaldırılmaya başlandı. Fransa ve Hollanda, Belçika’dan Coca Cola nakliyatını yasakladı.

Almanya’nın Kuzey Vestfalya eyaletinde de, Belçika’da üretilen 200 kasa Coca Cola ürünü piyasadan toplatıldı. Fransa’da; Coca Cola’nın ürettiği meşrubatı içen iki kişinin zehirlenmesinin ardından; Sprite, Fanta ve Coca Cola meşrubatlarının satışı, zehirli kutular toplatılana kadar yasaklandı.

Coca Cola’nın Belçika’daki üreticileri, Fransa’da yaşanan zehirlenmenin sebebini, kutuların tahta ve ağaç korumada kullanılan kimyasal bir madde ile temas etmesi olarak açıkladı. Fransa’da üretilen ve Belçika’da doldurulan kutulara, ağaçların ve tahtaların mantarlaşmasını engelleyen ‘Pestizid’ adlı kimyasal maddesinin karıştığı açıklandı. Belçika’nın Antwerpen tesislerinde üretilen meşrubatların satışı yasaklanırken, Coca Cola Belçika Genel Müdürü Phillipe Lenfant, sorunun sadece Belçika sınırları için geçerli olduğunu savundu. Lenfant’a göre, üretimden kaynaklanan “hatanın” yanı sıra kutulanmış Coca Cola ürünlerinin Belçika sınırı yakınlarında “Pestizid” kimyasal maddesinin bulunduğu tahta paletler üzerinde depolanması da zehirlenmelere yol açmış. Bu kimyasal maddenin nefes yoluyla vücuda girerek bulantı ve baş dönmesi yarattığını söyleyen Lenfant, Belçika’daki zehirlenmelere gerekçe olarak şişeleme esnasında kalitesi düşük karbondioksit kullanılmasını gösterdi.

Bİlİmsel Gerçek: Teneke İçecek KutularI, Mİkrop YuvasI! İçecek kutuları genellikle plastik ambalajlarda taşınır ve depolanır. Bu işlemler sırasında mikrop ve bakteriler kutuların kapaklarında yuvalanırlar. Viyana Devlet Hastanesi Enfeksiyonlar ve Tropik Hastalıklar Kliniği’nden Prof. Dr. Wolfgang Graninger’in de onayladığı gibi, özellikle Güney ülkelerinde kirlenmiş içecek kutularından ishal ve hepatit A bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Profesör Graninger, hiçbir zaman kutudan içmediğini söylüyor. Ayrıca İspanya’da, INMETRO tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, teneke içecek kutularının tuvaletlerden daha kirli olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

Kutu Kapaklarının Bulaşıcı Hastalık Taşıma Olasılığı Yüksek!

Dünyadaki en yaygın ölüm nedeni: Bulaşıcı hastalıklar. Dünya çapında görülen salgın hastalıklar ve ortaya çıkan yeni virüsler hızla yayılıyor. Modern hayat, kalabalık kitlelerin kapalı ortamlarda çok fazla zaman geçirmesini adeta mecbur kılıyor. Bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak, bünyelerimiz çok sayıda mikrop ve bakteriye maruz kalıyor. Bu mikropları; sevdiklerimizle birlikte yaşadığımız evlerimize, ulaşım olanaklarının gelişmesi ve ekonominin globalleşmesi sonucunda da dünyanın her yerine taşıyoruz. Globalleşen dünyada, hijyenin önemi gittikçe hayatileşiyor.
 

Haber Resimleri

  • 2734-taking-a-drink-1325299.jpg