POLİSLE GELİR KAPIYI AÇARIZ UYANIK AVUKAT TAHSİLAT YÖNTEMİ BULDU
İcra dosyaları, ekonomik büyüme paralelinde artıyor. Geçtiğimiz yıllarda azalan senet kullanımının artması, senet icra davalarında da artmaya sebep oldu. Ancak tüketici hukuku dernekleri ve uzmanlar” Avukatlar icraya gelemez. Ayrıca evde ailenin kullandığı eşyalarını kaldırılamaz ve haczedemez” diyor.

İŞTE O TEHDİT
Bazı hukuk büroları ”Evde olmasanız dahi çilingirle kapıyı açarız” diye tehdit ederken, bazı bankalar ise avukat gibi arayarak ”Borcunuz icralık oldu” diyerek tahsilat yapıyor!..

HUKUK BÜROLARI BORÇLUYU TACİZ EDİYOR!
Kanun maddelerini ve haklarını bilmeyen vatandaşlar, hem maddi hem psikolojik kayba uğruyor. Son yıllarda artan icra işlemlerinde devreye giren hukuk büroları, vatandaşın kabusu oldu. Senedini ödemeyen, borcu olduğunu bilmediği için icraya verilmiş olan, hatta 5-6 liralık küsurat borçları için icra soruşturmasına uğrayan vatandaş, haklarını bilmediği için hukuk bürolarının taciziyle karşılaşıyor. Vatandaşlar bu korku yü- zünden başka şekilde borçlanarak borcunun kat kat fazlasını “icra dosyası masrafı, avukatlık ücreti” gibi isimler altında ödemek zorunda kalıyor.

BANKALARDA TACİZ EDİYOR!
Kredi kartı borcu olan vatandaş ise, çoğu zaman icra aşamasına gelmediği halde, banka görevlilerince “Borcunuz icralık oldu .Biz hukuk bürosundan arıyoruz. Hemen bir miktar ödeme yapın, icra iş- lemini durdurayım” denilerek aranıyor. ”İcra” kelimesini duyan vatandaş da panikle yeni bir borca girerek ödeme yapmak zorunda kalıyor. Çoğu zaman ödenmiş borçlara bile haciz geliyor.

KANUNDA AİLENİN KULLANDIĞI EŞYALARIN HACZEDİLEMEYECEĞİ HÜKMÜ VAR!..
Borç-alacak işlemlerinde tüketicileri uyaran yetkililer ”İşlemler icra boyutuna geldiyse haklarınızı öğrenin” uyarısında bulunuyor.

İŞTE O UYARILAR!.. AVUKATA EVE GİRMEK YASAK!..
İcra işlemi mahalline stajyer avukat, avukat katibi, hukuk bürosu çalışanı veya avukat, haciz mahalli olan konuta giremez. Avukat evinize girse bile dava açma hakkınız doğuyor.

KONUT DOKUNULMAZLIĞI
Kanun, konut dokunulmazlığını koruyor. Kanunla yetkili kılınmış merci yazı- lı emir vermedikçe, kimsenin konutuna girilemez, arama yapılamaz ve buradaki eşyalara el konulamaz. Anayasa’nın 21.maddesi gereğince yetkili merciinin kararı yirmi dört saat içinde görevli hakimin onayına sunulur. Hakim, kararını el koymadan itibaren kırk sekiz saat içinde açıklar. Aksi halde el koyma kendiliğinden kalkar.

EŞYAYA EL KONULAMAZ!
3.Yargı paketi uyarınca, borçlarından dolayı icra takibine uğrayan vatandaş- ların ev eşyalarına haciz konulamıyor. Ziynet ve para dışında, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ailenin kullandığı eşyalar alıkonulamıyor.

ÖDEMELERDE MAKBUZ ALIN!..
İcra dosyası açılmadığı halde avukatlık ve dosya masrafı talep edende ver. Bu bedeller için makbuz isteyin. Yaptığınız ödemenin neyin karşılığı olduğunu gösteren belge isteyin. Senedinizi mutlaka alın.
 

Haber Resimleri

  • 8397-icra.jpg